Musicie przyznać, że na centralnych ulicach miast dziś roi się od banków, a w Internecie co chwila wyskakują nowe reklamy kolejnych instytucji finansowych.
To niełatwe, pośród tych dziesiątek wybrać ten najlepszy, a przecież z to ważna decyzja, bo zazwyczaj z bankiem wiążemy się na długi czas.
Rachunek osobisty – podstawowe informacje
Nie ma siły, trudno jest funkcjonować bez konta osobistego. To niezbędny warunek, aby otrzymać wynagrodzenie, rentę, emeryturę czy świadczenie socjalne. Numer rachunku znają nasi pracodawcy i świadczeniodawcy to, dlatego trudno nam zmienić go, gdy już się zdecydujemy na założenie rachunku.
Niezbędnym dodatkiem do niego, który bank nam daje, jest karta debetowa, która umożliwia wypłatę pieniędzy z bankomatów i dokonywanie płatności.
Opłaty i prowizje za rachunek osobisty
Rzadko dziś zdarza się, że konto jest bezwarunkowo bezpłatne. Zazwyczaj dzieje się tak, że w zamian za zwolnienie z opłat trzeba dokonać kilku transakcji w miesiącu lub wydać za ich pomocą określoną kwotę, czy też zapewnić sobie określone wpływy na konto. Podobnie jest z kartą: aby była bezwarunkowo bezpłatna, także trzeba się nią posługiwać aktywnie. Warto posprawdzać, czy zwolnienie z opłaty dotyczy kwot, czy liczby transakcji, by sprostać warunkom banku. Istotne jest też możliwość wykonywania bezpłatnych przelewów.
Zazwyczaj to oczywiste, gdy korzystasz z bankowości elektronicznej, natomiast w przypadku obsługi w okienku bywają to czynności odpłatne.
Aplikacja i strona do obsługi rachunku
To bardzo ważne, aby były to przyjazne i proste graficznie rozwiązania, dzięki którym bez trudu będziemy posługiwać się oferowanymi przez bank możliwościami. Ważne, by były opracowane w sposób intuicyjny i oferowały dodatkowe możliwości. Wiele banków tworzy dla swoich klientów dodatkowe blogi czy zestawy gotowych odpowiedzi na pytania klientów.
Nowoczesny rachunek to także możliwości płacenia za pomocą Blika, zbliżeniowo czy przez Google Pay i Apple Pay. Dla naszego bezpieczeństwa ważne jest też to, aby aplikacja maiła możliwość powiadamiania nas o zrealizowanych transakcjach w czasie rzeczywistym, bo w ten sposób natychmiast wiemy, co dzieje się z naszymi pieniędzmi.
Możliwości w „realu”
Pozornie może się wydawać, że dziś, gdy większość spraw załatwimy w przestrzeni wirtualnej, kontakt z obsługą banku nie jest niezbędny. Tylko to nie do końca prawda. Czasem potrzebujemy porady czy konsultacji lub zwyczajnie chcemy skorzystać z obsługi w siedzibie. Warto wybrać bank, który ma oddział w twojej okolicy. Bardzo istotna jest jeszcze sieć bezpłatnych bankomatów, w końcu raz na jakiś czas przydaje się gotówka.
Oszczędzanie i inwestowanie dzięki rachunkowi osobistemu
Na rynku nie istnieje coś takiego, jak oprocentowany rachunek osobisty, natomiast bardzo często banki dają możliwość utworzenia dodatkowego konta oszczędnościowego, które już daje pewne odsetki. Warto pochylić się nad nimi, bo grosz do grosza…
Wszelkie rozwiązania dla oszczędzających są korzystne, warto więc też pochylić się nad kontem, które daje możliwość zaokrąglania końcówek płatności, po to, by odkładać choć trochę i zmobilizować się do oszczędzania. Równie ważne są opcje inwestycyjne i możliwość założenia konta maklerskiego, czy inwestowanie w IKE lub IKZE, by zadbać o swoją emeryturę. Atrakcyjnym dodatkiem może być konto walutowe, podpinane pod zwykłą kartę debetową, które pozwala na zaoszczędzenie na przewalutowanie.
Rachunek osobisty – podsumowanie
To miłe, robić zakupy i jednocześnie oszczędzać. Dużym bankom udaje się często podpisywać umowy ze znanymi sieciami sklepowymi, po to, by uzyskać zniżki dla swoich klientów. Na rynku znajdziemy też oferty, w których dostajesz dodatkowe premie, zwroty za zakupy czy nagrody. Dobrze przemyślmy, co przydaje się nam najbardziej: mogą być to zniżki dla podróżujących np. na ubezpieczenia czy opcje korzystne dla kierowców.